Вихід з карантину, нова пенсія. Що змінює травень

Протести проти карантину на Майдані Незалежності

Українці самі управляють комунальними послугами, курс долара зростає, строковиків закликають в армію.

Поступовий вихід з карантину

 

Перший етап виходу України з карантину може початися після 11 травня, коли в Україні буде спостерігатися сприятлива епідеміологічна ситуація.

 

Цей етап передбачає скасування найбільш жорстких обмежень, таких як заборона на прогулянки в парках. В першу чергу, дозволять працювати магазинам непродовольчої групи, відкриють перукарні та салони, але з дотриманням санітарних норм, також працюватимуть кафе з сервісом на винос.

 

Якщо це не призведе до значного зростання нових заражень, то з 21 травня повинні відкритися готелі і спортзали, ще через десять днів – бари, кінотеатри, торгові центри.

 

 

 

 

Відкриття ринків

 

В кінці квітня уряд дозволив з 1 травня відкрити продовольчі та аграрні ринки. Передували цьому протести підприємців, продавців і аграріїв у різних куточках України.

 

Загалом в Україні відкриють 872 ринки в різних областях, але перед тим відповідний територіальний орган Держпродспоживслужби має видати рішення про дотримання протиепідемічних вимог.

 

Однак, ринки відтепер не будуть виглядати так, як раніше. Їх роботу під час пандемії дозволили з дотриманням ряду санітарних вимог: маска, відстань і вимір температури.

 

 

 

Індексація пенсій

 

Пенсії в Україні будуть перераховані після автоматичної індексації, яку Пенсійний фонд запланував провести в травні.

 

Перерахунок буде проводитися із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

 

Крім того, з 1 травня 2020 року на разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

 

Індексація пенсій

 

 

Нові правила для водіїв

 

З 1 травня під час руху за містом водіям не потрібно вмикати ближнє світло. Відповідно до норм Правил дорожнього руху, вимогу вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар за межами населених пунктів незалежно від часу доби необхідно виконувати тільки з 1 жовтня по 1 травня.

 

Згідно з нормами ПДР, незалежно від пори року ближнє світло має бути увімкнене:

 

  • в колонах транспортних засобів, у супроводжуючих колонах, на автобусах (мікроавтобусах), що здійснюють перевезення організованих груп дітей;
  • на великовагових, великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що перевозять небезпечні вантажі;
  • на транспортному засобі, що буксирує;
  • в тунелях.

З 1 травня на дорогах мали б запрацювати камери автоматичної фіксації порушень ПДР, але МВС відстрочило запуск системи відеофіксації порушень правил дорожнього руху до закінчення режиму суворого карантину.

 

При цьому в МВС зазначають, що до зняття обмежувальних заходів система працюватиме в тестовому режимі.

 

 

 

Призов до армії

 

Весняний призов також був перенесений через обмежувальні заходи. У керівництві ЗСУ говорили, що він може початися в травні і завершитися в липні, хоча традиційно він стартує в квітні. Зараз конкретних дат не називають, але відомо одне, що призову з 1 травня не буде, так як всі військкомати будуть закриті.

 

Як заявив головний епідеміолог Збройних сил Микола Олим, призов обов’язково має відбутися в цьому році і його не збираються переносити на 2021 рік.

 

“Переносити призов повністю на рік, з точки зору епідеміології, не варто, бо за цей час, так чи інакше, переконтактують з цією інфекцією”, – заявив він.

 

 

Ціни на газ

 

У травні українці платитимуть за газ за новим тарифом, який на 14,3 відсотка нижче, ніж у квітні. Якщо у квітні українці заплатили за спожитий у березні газ за тарифом 4,33 гривні за кубометр, то в травні тариф становить 3,71 гривні за кубометр спожитого газу.

 

Ціна в другій платіжці, тобто за транспортування, буде відрізнятися в різних областях і навіть районах області.

 

Нові ціни на газ

 

 

Управління комунальними послугами

 

В Україні 1 травня 2019 року дали рік на те, щоб визначитися з моделлю організації відносин з постачальниками комунальних послуг.

 

Українці повинні самі визначитися, як управляти своїми будинками і вибрати модель договірних відносин з постачальниками комунальних послуг.

 

Є три варіанти: індивідуальний договір, колективний договір, договір у статусі колективного споживача. Вони доступні для всіх комунальних послуг, крім електроенергії і природного газу.

 

 

Курс долара

 

Тривалий карантин істотно вплинув на українську економіку, що, своєю чергою, позначилося і на курсі долара. Експерти кажуть про 28 гривень за долар.

 

Фінансовий аналітик Володимир Мазуренко вважає, що курс залежатиме, зокрема, від того, як швидко закінчиться карантин.

 

“Ми в будь-якому випадку будемо бачити поетапну девальвацію, яка вже закладена в бюджеті країни. Думаю, що найближчим часом курс гривні щодо долара перебуватиме в стабільному діапазоні, але вже в травні може перейти до відміток 27,5-27,9 гривні за долар”, – говорить Мазуренко.

 

Вадим Бардась, інвестаналітик European Analytical Centre, зазначає, що підтримку стабільного курсу долара в Україні надає імміграція працівників.

 

Також сприяють високі ціни в глобальній економіці на пшеницю, що збільшує вартісні обсяги аграрного експорту і забезпечує надходження валюти на міжбанківський ринок, а також обвал цін на енергоресурси.

 

“Найбільшими ризиками для гривні є скорочення глобальної економіки і зменшення ємності ринків збуту в Азії, Європі та Близькому Сході, що, відповідно, призведе до зменшення валютних надходжень від експорту товарів і послуг, і збільшення залежності від боргового капіталу”, – говорить Бардась.

 

 

 

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet
https://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/4224469-vykhid-z-karantynu-nova-pensiia-scho-zminuiie-traven

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *