Гроші просто так. Що таке безумовний дохід

В Україні замислилися про базовий дохід для населення

Кабінет міністрів України має намір створити цільову програму гарантованого мінімального доходу. Про таку практику заговорили багато країн через пандемію коронавірусу.

 
Пандемія коронавірусу сильно змінила світ. Прямо зараз тільки в США 40 мільйонів людей втратили роботу й отримують допомогу від уряду. Епідемія змусила світ усе активніше заговорити про безумовний базовий дохід. Це такий захід соціально-економічної політики у вигляді регулярної виплати конкретної суми грошей громадянам держави.
 
Корреспондент.net розбирався, чи можливо таку програму застосувати в Україні.
 
Побороти бідність?
 
Безумовний базовий дохід також називають безумовним основним доходом, гарантованим основним доходом, універсальним основним доходом. Ряд економістів вважає базовий дохід найкращим способом побороти бідність. Ідея передбачає нарахування державою кожному жителю країни певної суми, незалежно від його зайнятості. Це своєрідний спосіб захистити рядових громадян від глобальних економічних потрясінь, наприклад, таких, як зараз, а також “заготовка на майбутнє”, якщо через розвиток технологій потреба в людській праці відпаде.
 
Переваги і недоліки
 
Плюси безумовного базового доходу – це фінансова прозорість і простота обслуговування. А також такі виплати – це фінансова страховка для людей.
 
Серед недоліків – ліквідація стимулу працювати і подальше розшарування суспільства.
 
Приклади у світі
 
У 2016 році жителі Швейцарії проголосували на референдумі проти пропозиції виплачувати кожному дорослому по 2 418 доларів на місяць. Вони побоювалися, що низькооплачуваною ручною працею займатися ніхто не захоче, а той факт, що гроші були б у всіх, прискорив би інфляцію.
 
Із січня 2017 року у Фінляндії теж стартував такий експеримент. Держава щомісяця виплачує своїм громадянам по 560 євро. А лише кілька днів тому закон про мінімальний базовий дохід прийняла Іспанія. Кожному четвертому громадянину виплачуватимуть не менше 461,5 євро на місяць.
 
Пропозиція в Україні
 
Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що уряд має намір створити гарантований мінімальний дохід. Водночас він заперечував, що цей пункт входив до меморандуму з МВФ.
 
Певною мірою гарантованим базовим доходом можна вважати нині діючу в країні допомогу з безробіття. Ось тільки в разі працевлаштування українця ця виплата буде відмінена.
 
Володимир Зеленський ще під час передвиборної кампанії обіцяв виборцям безумовний базовий дохід у вигляді економічного паспорта українця. Передбачалося, що на банківський рахунок до повноліття громадян будуть “капати” гроші від реалізації державою природних благ (копалин, землі). Але ця ідея поки що не реалізована, та й Україна – не Саудівська Аравія, де є великі поклади нафти.
 

 
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *