Безцінні чиновники: складено майновий рейтинг ключових осіб п’яти міст Закарпаття

Під завісу чергової каденції місцевих чиновників, портал Закарпатські новини вирішив проаналізувати зарплати та майно мерів, їхніх перших заступників та голів земельних комісій міст обласного значення Закарпаття. Результати дослідження виявилися дещо несподіваними і дозволили відкрити широкому загалу, як окремих латифундистів та бізнесменів-мільйонерів при владі, так і чиновників з дуже скромними статками…

У своєму дослідженні Закарпатські новини моніторили фінанси згаданих чиновників із Ужгорода, Мукачева, Хуста, Берегова та Чопа. У випадку з мерами та заступниками робили акцент і відповідний рейтинг, у першу чергу, за рівнем оплати їхньої праці за наші з вами кошти. Голів же земельних комісій, котрі перебувають найближче до спокусливих соток та гектарів, «міряли» за кількістю тої ж землі та майна.

«Найдорожчі» мери

            Мер Хуста Володимир Кащук у рейтингу мерів Закарпаття та, власне, і всієї України, за розміром зарплати залишається недосяжним для своїх колег уже третій рік поспіль. При чому, після того, як минулого року інформація про його більш, ніж мільйонну платню розлетілася по всій Україні, оплата послуг хустського мера ще більше зросла.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

            Отже, згідно минулорічної декларації, Володмир Кащук отримав 1 млн. 434 тис гривень, або близько 120 тисяч гривень щомісяця! Також хустський міський голова задекларував один будинок, три земельні ділянки та три інші будівлі. Із автопарку мер вказав Тойоту Кемрі 2011 року випуску та Тойоту Ленд Крузер 2018 року за 2 млн 700 тисяч гривень. У декларації також вказано, що пан Кащук це авто ніби взяв у оренду від громаднки Мадярчик Андріани, яка, за дивним збігом обставин, є його донькою… Крім цього Володимир Кащук декларує 118 тисяч пенсії та 3,7 млн гривень готівкою.   А згідно уточненої декларації, рівно рік тому за червень 2019 року хустський градоначальник за послуги з управління містом отримав 176 тисяч гривень, або близько 6,5 тис доларів США!

            Другим у рейтингу Закарпатських новин є міський голова Ужгорода Богдан Андріїв. Попри те, що його статки (енергетичний бізнес разом з братом Андрієм Андріївим та партнерами з ПР, бізнес автоперевезень, торгівля бруківкою та інші) тягнуть на рекорд серед закарпатських мерів, зарплата, у яку керівник обласного центру обходиться ужгородцям, дещо менша за платню Володимира Кащука. Згідно декларації, Андріїв отримує 844 тисячі гривень у рік або близько 70 тисяч у місяць.

Також ужгородський мер володіє дев’ятьма земельними ділянками, двома квартирами, комерційними будівлями, годинником за 233 тисячі гривень та двома рушницями, вартістю 160 тис. грн.. У автопарку Андріїва «Мерседес ML» 2012 року та новісінька «Ауді» Q8 2019 року. Дружина міського голови Ужгорода заробила 990 тисяч гривень. Андріїв також отримав дивідендів на 16,5 млн гривень, має близько 2 млн грн. та понад 500 тисяч доларів на банківських рахунках.

            Третю сходинку за розміром зарплатні серед п’яти мерів займає берегіський міський голова Золтан Баб’як. Його платня, згідно декларації,  за минулий рік склала 450 тисяч гривень, або близько 38 тисяч гривень у місяць. Пан Золтан за час керування Береговом надбав 5 земельних ділянок. Має два нежитлові приміщення та одне авто «Шкода Суперб» 2018 рок, вартістю більше 240 тис гривень.

Крім основної діяльності, Золтан Баб’як декларує 49 тисяч від заняття підприємницькою діяльністю та 76 000 гривень готівкою. Щоправда, у берегівського мера можуть бути і інші статки, які він, можливо, приховав, не вказавши у декларації майно дружини…

            Четверте місце за вартістю керування для громади у нашій п’ятірці займає мукачіський міський голова Андрій Балога. Звісно, пан Андрій, як син старожила закарпатської і всеукраїнської політики Віктора Балоги, отримав у спадок чимало майна, прав на бізнес та інших матеріальних благ. Багато з них відображено у декларації молодого політика.  Так його офіційна зарплатня у виконкомі міськради складає 407 тисяч гривень у рік, або 34 тисячі гривень у місяць. Андрій Балога має 9 земельних ділянок, 2 будинки, одне рибне господарство та один майновий комплекс.

У автопарку пана Андрія три елітні авто: «Ленд Ровер», 2008 року, «Мерседес» 2016 року та «Ауді» Q7 2018 року. Мукачівський мер також отримав 540 тисяч від продажу майна та 4,7 мільйона від здійснення підприємницької діяльності. Він також задекларував 622 тисячі євро та 2,8 мільйона гривень. Разом з тим, дотягнути до статків мера Ужгорода Балозі молодшому заважає значний борг у майже 40 мільйонів гривень, який зазначено у декларації…

            Ну і п’яте місце серед закарпатських мерів міст обласного підпорядкування заслужено займає чопський міський голова Валерій Самардак. Його річна зарплата у чопському виконкомі, згідно декларації, складає 354 тис гривень, що дорівнює майже 30 тисячам гривень у місяць.  Автопарк чопського мера бідний — одне авто УАЗ 2005 року.

Якщо вірити тій же декларації, Валерій Самардак не має жодної земельної ділянки, натомість володіє лише однією квартирою у 55 м.кв. додатково Самардак декларує 83 тисячі гривень від заняття підприємницькою діяльністю та 50 тисяч гривень готівки.

            Рейтинг перших заступників

            Беззаперечне лідерство у рейтингу перших замів  Закарпатських новин займає підопічний хустського міського голови Іван Фетько. У Хустській міській раді він відповідає за діяльність органів виконавчої влади. Згідно декларації, за свої послуги пан Іван минулоріч заробив 1мільйон 320 тисяч гривень, що становить близько 110 тисяч гривень щомісяця!  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Також у власності першого зама хустського мера є два будинки, три квартири та одна земельна ділянка. У автопарку Івана Фетька — одне авто — «Хонда» CR-V, 2007 року. Також заступник задекларував 950 тисяч готівки.

            Другим іде заступник Ужгородського мера Ігор Фартушок. Його платня, згідно декларації, за минулий рік склала 856 тисяч гривень. Ця сума еквівалентна 71 тисячі гривень щомісячно. Фартушок задекларував також один будинок, одну земельну ділянку, одну квартиру та дві недобудови.

З автомобілів у власності першого заступника Богдана Андріїва є «Пежо» 2008 року та «Фольксваген Пасат» 2016 року.

            Третя за розміром річна зарплата — у першого заступника мукачівського міського голови Ростислава Федіва. При чому, його винагорода за працю менша від платні Андрія Балоги всього на 2 тисячі гривень і, згідно декларації, складає 405 тисяч гривень або близько 34 тисячі щомісячно.

Федів також має три земельні ділянки, три домоволодіння та один будинок. У його автопарку — ВАЗ, «БМВ» X4 2016 року та «Тойота Лендкрузер» 2013 року. Сумарна вартість авто 1 млн 300 тис грн.. Заступник мукачівського мера також має 50% у бізнесі, вартістю 2,8 млн грн., 951 тис від підприємницької діяльності, майже 2 млн грн. від продажу майна165 тисяч євро готівкою та позику у 3,3 мільйона гривень.

            Четверте місце серед замів займає заступник чопського міського голови Валентина Плиска. Її зарплатня за минулий рік, згідно декларації, склала 373 тисячі гривень або 31 тисяча гривень у місяць. Пані Валентина, на відміну від міського голови Чопа, має 7 земельних ділянок, дві квартири, два комерційні приміщення, один розважальний комплекс і один будинок.

У гаражі заступниці — джип «Мітсубіші Аутлендер» 2004 року, вартістю 160 тис грн. Валентина Плиска також заробила 296 тисяч від підприємницької діяльності і задекларувала 14 тисяч доларів, 7 тисяч євро та 110 тисяч гривень готівкою.

Найменша зарплата серед заступників міських голів міст обласного підпорядкування — у Гейзи Ороса  — зама берегівського мера. Згідно декларації, за минулий рік він заробив 322 тисячі гривень, що складає близько 27 тисяч гривень у місяць.

Пан Гейза має три авто, два з яких — старенькі ВАЗи та одне «Рено» 2004 року. Окрім того, заступник берегівського міського голови має одну квартиру та один будинок.

            Закарпатські латифундисти

            Серед голів земельних комісій досліджуваних нами міськрад є як доволі скромні чиновники, так і справжні латифундисти, котрі, не соромлячись громадськості, просто колекціонують земельні ділянки та нерухомість, успішно на «рибних» посадах розвивають по кілька напрямків бізнесу та декларують значні суми готівки. Особливо впадають у око статки лідерів цього рейтингу.

            Як не дивно, але рейтинг найбагатших голів земельних комісій серед п’яти міст обласного підпорядкування очолює представник Хуста Ярослав Шегута. І хоча у цього чиновника на земельній посаді немає офіційної зарплатні, його майновий стан вражає. Згідно останньої декларації та декларацій пана Шегути протягом останніх років (див. скрін), у його власності перебуває 19 земельних ділянок! Крім того, чиновник минуло річ заробив на тендерах майже півмільйона гривень.

Шегута має також три будинки та три квартири, у тому числі у Чеській Республіці та у Львові. Крім того, у власності головного земельника Хуста перебуває 5 великих комерційних приміщень. У автопарку голови земельної комісії — 4 авто. Також Ярослав Шегута задекларував разом більше 12 мільйонів гривень прибутків від підприємницької діяльності, 185 тисяч доларів та 55 тисяч євро!

            Тверде друге місце за майном та статками займає голова земельної комісії Берегівського міськвиконкому Микола Якимець. У 2013 журналісти закидалицьому близькому другу мераБерегова махінації із тендерами. Тоді журналісти видання «Наші гроші» писали, що фірми «регіонала» з Берегова наколядували на комунальних тендерах майже 3 млн. гривень. Згідно декларації за 2019 рік, пан Микола має 11 земельних ділянок, два будинки, дві квартири та чотири комерційні приміщення.

Та найбільше вражає автопарк цього чиновника, який складається з 14 легкових і вантажних автомобілів та двох причепів, загальною вартістю 1 млн 800 тисяч гривень. Якимець задекларував 2, 5 мільйонів гривень, отриманих від підприємницької діяльності, 119 тисяч доларів та 870 тисяч гривень.

            А от голова земельної комісії виконкому Мукачівської міської ради Іван Кушнір, якого ми розмістили на третьому місці рейтингу,різко контрастує з двома попередніми колегами. Згідно декларації, чиновник володіє чотирма земельними ділянками, торговельним комплексом та двома домоволодіннями.

Кушнір має у володінні два авто ВАЗ, отримує 672 тисячі гривень річно від оренди та 291 тисячу гривень зарплати у Мукачівському державному університеті.

            Ще менше землі і майна має Олеся Афанасьєва, голова земельної комісії виконкому Ужгородської міськради. Згідно декларації,  Афансьєва володіє будинком, квартирою, павільйоном та всього двома земельними ділянками. Жінка має також авто «Шкода Суперб» 2018 року.

Голова земельної комісії суміщає три різні посади у міськраді: у виконкомі, в Управлінні соцзахисту та в Управлінні економічного розвитку, де у сумі отримує близько 450 тисяч гривень зарплатні щорічно або 38 тисяч щомісяця. Крім того, пані Олеся декларує 38 тисяч доларів та 100 тисяч гривень готівкою.

І найскромніший серед чиновників, що відають земельними питаннями у 5 головних містах Закарпаття — Віталій Русин, який очолює комісію з економічного блоку у Чопському виконкомі (авт. окремої земельної комісії у Чопі немає).

Згідно декларації, пан Віталій не має ні будинку, ні жодної земельної ділянки. Лише — одну квартиру та одне авто «Хюндай Тюксон» 2008 року, вартістю 107 тис грн та річну зарплату 226 тис, що складає майже 19 тис грн. у місяць.

Поза конкурсом…

Попри все, рекордсменом за місячною зарплатою у Закарпатті, і мабуть, у всій Україні, серед міських чиновників, є керуючий справами Хустського міськвиконкому і заодно заступник міського голови голови з питань діяльності виконавчих органів ради Василь Сабадош.

У доповненій декларації, цей молодий чиновник задекларував станом на 27.01.2020 місячну зарплатню у 188290 гривень або близько 7000 доларів!

Замість висновків

Протягом тижня-двох в Україні має оновитися виборче законодавство. І вже за кілька днів по тому, ми зможемо побачити, хто, під яким «соусом» і з якими обіцянками знову штурмуватиме голоси виборців, у тому числі й на Закарпатті. Однозначно, серед цих людей будуть і згадані у нашому дослідженні чиновники, які захочуть зберегти свої крісла і свої статки. Тому, перед тим, як підтримувати когось із них, добре аналізуймо: хто що зробив і що заробив за час служби тій чи іншій громаді краю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *