Закарпаттю суттєво уріжуть бюджет

Через різке «зменшення» населення Закарпаттю можуть суттєво урізати фінансування з Держбюджету. Про це на своїй сторінці у мережі “Фейсбук” написав екс-заступник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас.

“Ще пару слів про Дубілета й населення. Бо чисельність населення – це не тільки інформація для хизування, як багато нас є, чи плакання, як нас мало. Це також один із факторів для фінансування регіонів із Державного бюджету.

Регіони в Україні різні – є багатші, а є бідніші. Для вирівнювання їх платоспроможності (чи податкоспроможності) передбачена базова дотація. Іншими словами, держава забирає частину грошей від багатих регіонів і дає бідним.

А індекс багатих і бідних вираховується за двома показниками – надходження прибуткового податку із зарплат (ПДФО) та кількості населення в регіоні. Чим менший ПДФО і більша кількість населення, тим бідніша область. І навпаки.

ПДФО – це величина, яка завжди відома завдяки податковим органам. А ось кількість населення, як тепер виявилося, можна збільшувати чи зменшувати одним брифінгом.

Візьмемо для прикладу Закарпаття, яка є однією з бідних, тобто дотаційних областей.

До оприлюднених Дубілетом даних вважалося, що на Закарпатті проживає 1 мільйон 259 тисяч людей. І саме на підставі цих даних (а також на підставі ПДФО, яким, на щастя, неможливо маніпулювати) для нашої області на 2020 рік розрахована базова дотація в сумі 1 мільярд 187 мільйонів гривень. До речі, це найбільша базова дотація з усіх областей України.

Дубілет на своєму брифінгу кількома фразами зменшив чисельність населення Закарпаття до 924,7 тисяч, тобто майже на 335 тисяч (це дуже багато – більше, ніж чверть).

При незмінній кількості ПДФО різке зменшення населення неминуче призводить до перерахування базової дотації й зменшення її на кілька сотень мільйонів гривень.

Це, до речі, стосується не тільки Закарпаття, а й інших «бідних» областей, які отримують базову дотацію, наприклад: Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської, Луганської…

Зате деякі інші області, які вважаються бездотаційними (тобто від них і не забирали, й не додавали кошти для вирівнювання податкоспроможності) через різке зменшення населення змінюють свій індекс податкоспроможності й переходять у розряд багатих. Це, наприклад, Вінницька, Одеська, Хмельницька, Львівська. І тепер до них мають застосувати реверсну дотацію, тобто забір грошей у Держбюджет.

Ось так один брифінг у Кабміні стає підставою для перерозподілу мільярдів гривень Державного бюджету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *